Chcete začať

nosiť kontaktné šošovky?

Nájdite odpovede na svoje otázky o kontaktných šošovkách, objavte ich výhody a vyberte si tie správne šošovky pre vás.

 1. Môžem použiť šošovky namiesto okuliarov?
 2. Samozrejme! Šošovky a okuliare môžete používať aj zameniteľne. Nosenie okuliarov však môže byť niekedy nevyhnutné. Výber vhodnej mohutnosti šošovky a rozhodnutie o výmene okuliarov za šošovky by ste mali nechať na odborníka. Na základe testov a rozhovoru s pacientom vám pomôže vybrať správny typ kontaktných šošoviek.
 3. Môžem nosiť dioptrické okuliare a kontaktné šošovky striedavo?
 4. Samozrejme! Dioptrické okuliare aj kontaktné šošovky sú dobré spôsoby, ako zlepšiť videnie a vychutnať si jasné videnie každý deň. Môžete ich používať zameniteľne. Ktoré riešenie si vybrať, by malo byť diktované nielen pohodlím, ale aj zdravotnými faktormi. Pri optometrickej konzultácii zistíte, či sú nejaké kontraindikácie používania okuliarov alebo šošoviek.
 5. Mám astigmatizmus. Môžem nosiť šošovky?
 6. Áno. V súčasnosti existuje množstvo rôznych typov šošoviek, vďaka ktorým môžu ľudia trpiaci astigmatizmom dosiahnuť veľmi dobré výsledky korekcie zraku. Od štandardných šošoviek sa líšia predovšetkým svojim tvarom – sú to torické šošovky, nie sférické. Vďaka tomuto jedinečnému tvaru sa torické šošovky lepšie prispôsobia tvaru rohovky a môžu mať rôznu mohutnosť v rôznych častiach šošovky, čo je pri tejto poruche zraku veľmi dôležité. Takéto šošovky sú zvyčajne vyrobené z mäkkého silikón-hydrogélového materiálu.
 7. Doblízka vidím horšie. Môžem nosiť kontaktné šošovky?
 8. Samozrejme! Presbyopia, porucha zraku známa aj ako presbyopia, postihuje čoraz viac ľudí nad 40 rokov. Vyplýva to z progresívneho ochabovania svalov zodpovedných za akomodačnú schopnosť oka. Očná šošovka napuchne, stvrdne a stratí svoju prirodzenú elasticitu. Prejavuje sa to progresívnym zhoršovaním kvality videnia – z blízka aj z diaľky. Kontaktné šošovky určené na korekciu presbyopie sa nazývajú progresívne alebo multiokulárne. Ich najcharakteristickejšou funkciou je zabezpečiť jasné videnie do blízka aj do diaľky – aby si užívateľ mohol užívať maximálny komfort vo všetkých každodenných situáciách, bez toho, aby musel striedavo nosiť dva páry okuliarov: jedny na blízko a jedny na diaľku.
 9. Môže dieťa nosiť kontaktné šošovky?
 10. Kontaktné šošovky je možné nosiť už od útleho veku. Pred rozhodnutím, či vaše dieťa môže nosiť kontaktné šošovky, stojí za to zodpovedať si nasledujúce otázky:

  Je dieťa dostatočne zodpovedné?

  Učí sa ľahko?

  Plní si svoje povinnosti pravidelne a pamätá si ich?

  Bude si vedieť správne nasadiť a zložiť šošovky napriek únave?

  Bude dodržiavať odporúčania, ako nosiť šošovky a udržiavať ich čisté?

  Kladná odpoveď na tieto otázky naznačuje, že možno zvážiť túto formu korekcie zraku. Je to však špecialista, ktorý na základe vyšetrenia pre výber kontaktných šošoviek definitívne rozhodne, či je vhodný čas začať ich nosiť.