Ako sa správne starať o kontaktné šošovky?

čistenie kontaktných šošoviek

Ak ste užívateľom kontaktných šošoviek a Vašou voľbou sú jednorazové, jednodenné kontaktné šošovky, potom Vás starostlivosť o ne príliš trápiť nemusí. Ráno šošovky nasadíte, večer vyberiete a jednoducho zahodíte.

Pokiaľ však padla Vaša voľba po konzultácii s očným špecialistom na kontaktné šošovky s opakovaným použitím (14denné či mesačné), znalosť a dodržiavanie zásad dôkladnej, pravidelnej starostlivosti o šošovky je nevyhnutná. Jednak pre ich udržanie v perfektnom stave po celú dobu životnosti a tiež pre zabezpečenie dlhodobého zdravia očí. Pohodlné nosenie po dlhé hodiny a ochrana očí pred podráždením alebo infekciou by mali byť primárnou motiváciou dobre sa o svoje šošovky starať.

Čistenie a správne uloženie šošoviek zaberie vskutku iba pár minút. Potrebujete k nemu dve základné pomôcky: dezinfekčný roztok na kontaktné šošovky a puzdro.

 

Roztok na kontaktné šošovky

 

Vždy používajte roztok odporúčaný odborníkom. Možno si to neuvedomujete, ale jednotlivé roztoky môžu mať mierne odlišné zloženie, prispôsobené zloženiu kontaktných šošoviek. Výrobcovia šošoviek prichádzajú neustále s novými, modernejšími materiálmi, ktoré vyžadujú špecifické roztoky, pôsobiace na šošovky optimálnym spôsobom počas ich čistenia a uloženia cez noc.

 

Roztoky na kontaktné šošovky môžu byť:

 
 • Viacúčelové - Predstavujú univerzálne roztoky na čistenie, oplachovanie, dezinfekciu a skladovanie mäkkých kontaktných šošoviek.
 • Na báze peroxidu vodíka - Môžu byť predpísané, ak je užívateľ šošoviek alergický na niektorú zo zložiek viacúčelových roztokov. Tieto roztoky vyžadujú použitie špeciálneho puzdra, dodávaného spolu s roztokom. Špeciálna nádobka reaguje s peroxidom vodíka, ktorý premení na neškodný fyziologický roztok. Nikdy nepoužívajte iné ako na tento roztok určené puzdro. Pri vložení šošoviek by ste si spôsobili veľmi nepríjemné pálenie a podráždenie očí.
 • Soľné - Tento roztok šošovky nedezinfikuje, možno ho použiť len pre opláchnutie šošoviek po očistení a dezinfekcií iným, k tomu účelu určeným roztokom. Môže byť používaný napríklad pre opláchnutie šošoviek vybratých z roztoku na báze peroxidu vodíka pred ich vložením do očí.
 • Denné čistiace roztoky - Taktiež nemajú dezinfekčnú schopnosť. Slúžia skôr na uvoľnenie a odstránenie usadenín a nečistôt z povrchu šošoviek. Pre opláchnutie denného čistiaceho roztoku, dezinfekciu a uloženie, použite roztok na to určený.
 • Enzymatické odstraňovače proteínov - Zaisťujú odstránenie bielkovín, ktoré sa pri opakovanom nosení postupne usádzajú v šošovkách. Niektoré typy šošoviek sú náchylnejšie k usadzovaniu proteínov, preto môže očný špecialista odporučiť tento roztok k zintenzívneniu starostlivosti. Odstraňovače bielkovín sú dostupné v kvapalnom stave alebo v tabletkách a aplikujú sa buď denne alebo týždenne.
 • Roztoky pre RGP - Roztoky pre tuhé, kyslík prepúšťajúce kontaktné šošovky sú určené výhradne pre tento typ šošoviek. Starostlivosť o šošovky je trochu náročnejšia, pretože si vyžaduje rôzne roztoky na zmáčanie, čistenie a dezinfekciu. O vhodnom produktu sa poraďte s ošetrujúcim lekárom.
 

Puzdro na kontaktné šošovky

 

Existuje aj široká rada puzdier, anatomicky prispôsobené šošovkám pre ich bezpečné uchovanie v priebehu času, kedy nie sú používané. Väčšina kontaktných šošoviek pre opakované použitie je dodávaná s malým, jednoduchým, plastovým kontajnerom už od výrobcu. Puzdro sa odporúča pravidelne meniť. Pokiaľ neobdržíte puzdro ako súčasť dodávky nového balenia kontaktných šošoviek, alebo ak dôjde k jeho poškodeniu, obráťte sa na svojho dodávateľa alebo na predajňu s očnou optikou. Iste Vám ochotne zaistia náhradu.

Okrem základného puzdra na šošovky, vhodného pre domáce použitie, existujú tiež účelové puzdrá pre uloženie kontaktných šošoviek na cestách. Cestovné krabičky šošovkám poskytnú extra ochranu, môžu byť vybavené napríklad malým zrkadielkom, malou fľaštičkou na roztok či ďalšími doplnkami, ktoré ocení každý užívateľ šošoviek vyrážajúc na služobnú cestu, na dovolenku či na dlhšiu dobrodružnú výpravu. Cestovné puzdro pre šošovky bývajú kompaktné a ľahké. Ponúkajú jednoduché a praktické balenia a umožnia Vám uložiť všetko potrebné na jednom mieste.

 

Nezabúdajte!

 
 • Vždy si pred manipuláciou so šošovkami dôkladne umyte a osušte ruky.
 • Pri nasadzovaní alebo vyberaní šošovky začnite zakaždým s rovnakým okom. Zamedzíte tak zámenu šošoviek.
 • Kontaktné šošovky pre opakované použitie čistite ihneď po ich vybratí.
 • Nikdy nepoužívajte na čistenie šošoviek alebo puzdra na šošovky vodu z vodovodného kohútika alebo z plastových fliaš, aj keby bola prevarená alebo destilovaná. Táto voda môže obsahovať miniatúrne nečistoty či baktérie, ktoré by mohli kontaminovať alebo poškodiť šošovky a viesť k podráždeniu či infekcií očí. Vždy používajte čerstvý dezinfekčný roztok.
 

Správny postup čistenia kontaktných šošoviek:

 
 • Pred každým použitím naplňte puzdro novou, čistou dávkou dezinfekčného roztoku.
 • Uchopte prvú vybratú šošovku, vložte ju do umytej, suchej dlane, naneste niekoľko kvapiek roztoku a jedným prstom druhej ruky opatrne pohybujte tam a späť s cieľom dokonale vyčistiť povrch šošovky.
 • S pomocou niekoľkých ďalších kvapiek predpísaného roztoku dôkladne opláchnite šošovku. Následne ju vložte do čistého puzdra na kontaktné šošovky.
 • Rovnaký postup opakujte aj pri druhej šošovke.
 • Uzavrite puzdro a nechajte šošovky namočené v roztoku do ďalšieho použitia. Ak šošovky nenosíte každý deň, príbalový leták roztoku by mal obsahovať informáciu, ako často je potrebné roztok meniť.
 

Čistenie puzdra na kontaktné šošovky:

 
 • Vyprázdnite starý, použitý roztok z puzdra.
 • Puzdro opláchnite čerstvým roztokom.
 • Nádobku na kontaktné šošovky položte hore nohami na suchú handričku a nechajte vyschnúť.
 • Puzdro na šošovky pravidelne obmieňajte, ideálne každý mesiac.
 

Ak ste novým užívateľom kontaktných šošoviek požiadajte svojho očného lekára o názornú ukážku správnej starostlivosti o šošovky a ich puzdro. Lekár by Vám mal automaticky vysvetliť všetky základné odporúčania a pravidlá pre čistenie kontaktných šošoviek.

 

Spracovanie článku:

 

Článok je založený na vedeckých publikáciách a je neoddeliteľnou súčasťou príručky o kontaktných šošovkách a poruchách zraku.
Realizácia - tím optometristov Kontakto.sk

zdroj informácií:

Share: