Kontaktné šošovky alebo okuliare pre športovcov?

kontaktné šošovky pre športovcov

Chyby zraku sú v dnešnom svete, ktorý kladie na ľudské oči zvýšené nároky, pomerne častým fenoménom. Nemusí to však znamenať, že ľudia trpiaci krátkozrakosťou, ďalekozrakosťou, astigmatizmom či inými ťažkosťami sa musia obmedzovať vo svojom aktívnom živote. Ak si radi rekreačne zašportujete alebo ste vrcholovým, profesionálnym športovcom, existujú vhodné pomôcky, s ktorými môžete športovať bez obmedzenia. Väčšina aktívnych ľudí so zrakovou vadou, si vyberá ku korekcií zraku kontaktné šošovky, ktoré ponúkajú mnoho výhod.

Šošovky však nie sú jediným riešením. Špecialne navrhnuté okuliare pre športovcov sú alternatívou pre tých, ktorí zle znašajú šošovky (citlivosť očí), alebo pre športovcov, ktorí volia okuliare ako nutnú alebo dodatočnú ochranu očí (napr. cyklistom môžu dioptrické slnečné okuliare chrániť oči pred veterným počasím a pod.).

 

Kontaktné šošovky pre lepší športový výkon

 

Kontaktné šošovky nie sú určené výhradne pre každodenné, celodenné nosenie v zamestnaní alebo v škole. Napríklad jednorazové, jednodňové šošovky sú skvelé v tom, že ich môžete využiť výhradne počas športového výkonu alebo cez víkend pri aktivitách s rodinou. Pre bežné nosenie potom používate okuliare.

Či už šošovky nosíte iba občas pri večerných volejbalových turnajoch s priateľmi, sobotňajšom tenisovom zápase s kamarátom, pri návšteve posilovne alebo ako profesionálny športovec každý deň pri tréningu a závodoch či stretnutiach, iste potvrdíte, že kontaktné šošovky ponúkajú športovcom mnoho výhod v porovnaní s okuliarmi.

 

Výhody kontaktných šošoviek pre športovcov

 
  • Umožňujú lepšie periférne videnie - Vďaka tomu, že je šošovka umiestnená priamo na povrchu oka, dovoľuje prakticky rovnaké periférne videnie ako majú ľudia, ktorí ich nenosia. K dostaniu sú síce špeciálne športové okuliare s konštrukciou zaoblenou po celom obvode očného okolia, rámčeky okuliarov však vždy do určitej miery periférne videnie obmedzujú. Bežné okuliare na predpis potom športovým aktivitám z hľadiska ideálneho periférneho videnia príliš nevyhovujú.
  • Zaručujú bezbariérové zorné pole - Šošovky ponúkajú ich užívateľom široké, ničím nerušené zorné pole v porovnaní s okuliarmi, ktorých rámy čiastočne blokujú a narúšajú ucelený obraz pred očami. S pomocou kontaktných šošoviek tak môžete okamžite reagovať na rýchlo sa približujúci objekty alebo ostatných hráčov v poli.
  • Ponúkajú stabilnejšie videnie - Pri každom kroku, skoku či pohybe hlavy môže u okuliarov dôjsť k ich miernemu posunutiu, následkom čoho nemusí byť videnie optimálne. Nutnosť okuliare narovnávať si, navyše obťažuje a odvádza pozornosť od podávaného výkonu. Tento problém pri používaniu kontaktných šošoviek nehrozí. Vaše videnie je stabilné a nerušené.
  • Sú kompatibilnejšie so športovým vybavením - Športovcom, ktorí musia kvôli bezpečnosti alebo napr. kvôli zlepšeniu aerodynamiky nosiť pokrývku hlavy alebo ochranné okuliare, poskytujú šošovky pocit pohodlia, nikde netlačia a pri nasadzovaní bezpečnostného vybavenia neprekážajú.
  • Sú odolnejšie proti zmenám poveternostných podmienok - Na rozdiel od okuliarov, ktoré sa môžu v dôsledku teplotných výkyvov alebo nepriaznivého počasia zahmliť či orosiť, nepodliehajú kontaktné šošovky poveternostným vplyvom.
  • Znižujú šancu na zranenie - V zápale boja môže pri prudkom pohybe alebo pri kontakte so súperom dôjsť k zlomeniu rámov či rozbitiu skiel okuliarov, čo môže viesť k zraneniu očí či očného okolia. Pri použití kontaktných šošoviek k takému typu zraneniu nemôže dojsť. Ak sa však venujete športovému odvetviu, ktoré predstavuje nebezpečenstvo pre oči z iného hľadiska, nosenie okuliarov ako ochranný štít nevylučujte.

Pre tých, ktorí zvolia jednorazové kontaktné šošovky, potom navyše odpadá starosť s každodennou starostlivosťou. Šošovky jednoducho po použití vyberiete z očí a vyhodíte. Celkovo by sa dalo povedať, že kontaktné šošovky uľahčujú dosiahnutie skvelých športových výsledkov. Športovcom nijako neprekážajú, takže sa môžu plne sústrediť na podanie maximálneho výkonu.

 

Pohodlie a ochrana očí

 

Pri výbere kontaktných šošoviek či športových okuliarov môžu športovci požiadať očného špecialistu o pomôcku korekcie zraku so špeciálnymi, podpornými vlastnosťami. Na mieru vyrobené, tónované kontaktné šošovky či okuliare môžu pomôcť obmedziť oslnenie a zvýrazniť kontrasty sledovaných objektov. Šošovky dokážu selektívne filtrovať svetelné lúče, čím poskytujú lepší vizuálny komfort a urýchľujú reakciu. Takto upravené kontaktné šošovky si môžete kúpiť aj pokiaľ netrpíte vadou zraku. Vždy je však nutné absolvovať konzultáciu s odborníkom a zaobstarať správny predpis.

Športovci, ktorí sa pohybujú v chladnom počasí alebo v oblasti, v ktorej sa vyžaduje dokonalé sústredenie s obmedzeným žmurkaním, môžu trpieť zvýšeným pocitom suchých očí. V takýchto prípadoch je dôležité zvoliť správny typ šošoviek s dostatočnou hydratáciou a podporovať zvlhčovanie očí očnými kvapkami.

Rad značiek mäkkých kontaktných šošoviek poskytuje istý stupeň ochrany proti UV žiareniu. Šošovka bohužiaľ chráni iba tú časť oka, ktorú pokrýva. Ak športujete vonku v období zvýšeného pôsobenia slnečných lúčov a vykonávaná aktivita Vám to dovolí, odporúčame navyše použiť kvalitné športové slnečné okuliare. Tie ochránia celú oblasť očí, vrátane viečok a jemného, citlivého očného okolia.

 

Alternatívne riešenie v podobe športových okuliarov

 

Niektorí športovci nedajú na kontaktné šošovky dopustiť a používanie okuliarov sa vyhýbajú. Ak je však nosenie okuliarov v záujme ochrany a bezpečnosti očí, špecialista môže pomôcť nájsť čo možno najlepšie riešenie v podobe špeciálne upravených, pohodlných športových okuliarov. V dnešnej dobe je už na trhu k dostaniu široká ponuka. Ak predsa len nemôžete nájsť žiadne ideálne okuliare, je možnosť si ich nechať vyrobiť na zákazku. Zdravie očí by malo byť na prvom mieste, na to nikdy nezabúdajte.

 

Spracovanie článku:

 

Článok je založený na vedeckých publikáciách a je neoddeliteľnou súčasťou príručky o kontaktných šošovkách a poruchách zraku.
Realizácia - tím optometristov Kontakto.sk

zdroj informácií:

Share: