Je nosenie kontaktných šošoviek pre deti bezpečné?

nosenie kontaktných šošoviek pre deti

Rodičia detí s vadou zraku majú o drobnú starosť navyše. Zaobstarať okuliare sa môže zdať ako jednoduché riešenie, ale niektoré deti sa s touto pomôckou pre lepšie videnie nevyrovnávajú dobre, hanbia sa a nechcú okuliare nosiť. Alebo sa jedná o športovo založené dieťa, ktorému okuliare prekážajú pri aktívnom pohybe. V takom okamihu môže vzniknúť otázka, či by dieťa nemohlo nosiť kontaktné šošovky.

Ak už túto možnosť zvažujete, iste vás napadá kopa ďalších otázok. Sú kontaktné šošovky pre deti bezpečné? Od akého veku dieťaťa sa môžu začať nosiť šošovky? Ako ovplyvní nosenia šošoviek denný režim môjho dieťaťa? A mnohé ďalšie otázky, na ktoré sa Vám v tomto článku pokúsime odpovedať.

Zo skúseností mnohých očných špecialistov vyplýva, že nosenie šošoviek deťom nijako neškodí, za predpokladu, že dodržiavajú pravidlá správneho nosenia a starostlivosti. Výhody, ktoré kontaktné šošovky ponúkajú, sú pre deti všetkých vekových kategórií väčšinou veľkou motiváciou, takže sa snažia dôsledne dodržiavať pokyny očného lekára, často aj lepšie ako dospelí.

V určitých prípadoch môže byť nosenie kontaktných šošoviek pre deti dokonca prospešné. Výskumy a štúdie preukázali, že niektoré, špeciálne konštruované šošovky môžu pomôcť spomaliť zhoršovanie stavu krátkozrakosti. Mladý vek je tiež viac naklonený k používaniu šošoviek ako napríklad vek nad 40 rokov, kedy starší dospelí môžu trpieť tzv. syndrómom suchého oka. Očný orgán detí ešte stále produkuje dostatočné množstvo sĺz pre potrebnú hydratáciu očného prostredia.

 

V koľkých rokoch môžu deti začať nosiť kontaktné šošovky?

 

Z fyzického hľadiska dokážu detské oči znášať šošovky už od veľmi nízkeho veku. Kontaktné šošovky sú dokonca aplikované niektorým dojčatám s vrodenými vadami či poškodeniami zraku. Štúdia vykonaná v Spojených štátoch na deťoch vo veku od 8 do 11 rokov ukázala, že 90% z nich nemalo žiadny problém si šošovky nasadiť, vybrať a vykonať ich údržbu [2].

Všeobecne by sa dalo povedať, že vek nie je rozhodujúcim faktorom pre súhlas očného špecialistu s predpísaním šošoviek. Oveľa dôležitejšie je vyspelosť dieťaťa a jeho pripravenosť z hľadiska hygienických návykov, schopnosti manipulovať so šošovkami a dodržiavať pokyny lekára a rodičov. Rada malých detí je schopná šošovky bez problémov používať a bezchybne sa o ne starať. Na druhej strane sú potom problematickí teenageri, ktorí si svojou nedbalosťou môžu pri nosení šošoviek spôsobiť komplikácie.

Nosenie šošoviek vyžaduje od detí zodpovedný prístup. Môžete teda ako rodič čestne vyhlásiť, že Vaše dieťa zvládne používanie kontaktných šošoviek? Najlepšie je detailne si pohovoriť s očným lekárom o Vašich predstavách, o želaniach detí a o jeho odbornom názore na danú situáciu. Špecialisti so skúsenosťami dobre vedia, čo je nutné vziať do úvahy pri predpisovaní kontaktných šošoviek detským pacientom.

 

Aké sú výhody kontaktných šošoviek pre deti?

 

Medzi hlavné výhody, ktoré deti spomínajú pri otázke "Prečo dávajú prednosť kontaktným šošovkám pred okuliarmi?", patria:

 

Ktoré kontaktné šošovky zvoliť?

 
  • Zvýšená sebadôvera a pocit, že dieťa bez okuliarov vyzerá lepšie. Najmä deti so silným predpisom sa zdajú oveľa šťastnejší, keď môžu začať nosiť kontaktné šošovky.
  • Väčšia voľnosť pri pohybe, čo je dôležité, hlavne ak sa dieťa venuje športovým koníčkom. Poškodenie či rozbitie okuliarov pri športe môže predstavovať nebezpečenstvo pre oči. Výnimkou je plávanie, pri ktorom sa nosenie kontaktných šošoviek neodporúča.

Niektoré dostupné šošovky na trhu, sú lepšie a zdravšie pre detských užívateľov ako iné. Napríklad šošovky typu RGP (pevné, kyslík prepúšťajúce šošovky) si na rozdiel od mäkkých kontaktných šošoviek zachovávajú svoj tvar, ľahko sa čistia a nedochádza k tak častému poškriabaniu či natrhnutiu. Dostatočná priepustnosť kyslíka zaručuje okysličovanie rohovky, dôležité pre celkové zdravie očí. RGP nevstrebávajú vodu z očí, takže nespôsobujú ich vysychanie. Ak deťom tento druh šošoviek nevyhovuje, očný lekár zvolí čo možno najlepší typ mäkkých šošoviek. Manipulácia s nimi môže byť pre dieťa mierne ťažšia, ale zo zdravotného hľadiska aj šošovky z moderných, mäkkých, plastových materiálov spĺňajú tie najprísnejšie požiadavky na zachovanie zdravých a sviežich očí dieťaťa.

Z hľadiska starostlivosti deti často uprednostňujú jednorazové, jednodenné kontaktné šošovky, ktoré nevyžadujú čistenie a nočné ukladania do roztoku. Dvojtýždňové či mesačné šošovky kladú vyššie nároky na pravidelnú, dôkladnú starostlivosť. Zodpovedné deti sa však bez problémov dokážu zhostiť aj tejto úlohy. Nielen deti, ale aj rodičia by mali pri demonštrácii zaobchádzaní a starostlivosti o šošovky ošetrujúcim lekárom dávať pozor, aby mohli následne kontrolovať, že deti doma ošetrujú šošovky správne.

 

Zásady a odporúčania správnej starostlivosti o kontaktné šošovky

 

Na záver ešte uvedieme, čo Vaše deti čaká z hľadiska starostlivosti o šošovky, pokiaľ je po konzultácii s očným špecialistom naozaj začnú nosiť.

  • Základom je vždy dôkladná hygiena rúk a ideálne aj v oblasti okolí očí (pred nasadzovaním či vyberaním šošoviek neaplikujte krémy). Ruky riadne umyte a osušte.
  • Kontaktné šošovky by sa nemali nosiť dlhšie, než je odporúčané. Rodičia by na dodržiavanie tohto pravidla mali v záujme svojich detí dohliadať.
  • Na čistenie šošoviek by sa mal vždy používať roztok odporúčaný očným lekárom. Odlišné roztoky nemusia byť kompatibilné s používanými šošovkami. Nikdy nepoužívajte obyčajnú vodu alebo sliny na očistenie šošoviek alebo na zvlhčenie očí. V prípade pocitu suchých očí sa poraďte s odborníkom o aplikácii špeciálnych očných kvapiek, určených pre kontaktné šošovky.
  • Nedovoľte deťom požičiavať si šošovky s kamarátmi, mohlo by dôjsť k prenosu infekcie. Upozornite ich tiež na to, že si majú dávať pozor, aby nezamenili pravú šošovku s ľavou, aj keď je predpis pre obe rovnaký.
 

Spracovanie článku:

 

Článok je založený na vedeckých publikáciách a je neoddeliteľnou súčasťou príručky o kontaktných šošovkách a poruchách zraku.
Realizácia - tím optometristov Kontakto.sk

zdroj informácií:

Share: