Kontaktné šošovky verzus okuliare

kontaktné šošovky verzus okuliare

Zápasili ste sa v poslednej dobe s neostrým videním na blízko alebo na diaľku? Očný špecialista potvrdil Vaše obavy, že by ste mali začať nosiť kontaktné šošovky alebo okuliare? Nosíte okuliare alebo naopak šošovky a už nejakú dobu uvažujete, že si doplníte zásoby šošoviek alebo pokukujete po novom dizajne okuliarov? Pri rozhodovaní medzi okuliarmi a kontaktnými šošovkami pre korekciu chýb zraku závisí nielen na osobných preferenciách užívateľa, ale aj na ďalších faktoroch, ako je životný štýl, komfort, rozpočet a estetické hľadisko. Obe pomôcky majú svoje výhody aj nevýhody.

Medzi výhody kontaktných šošoviek patrí napríklad to, že sedia priamo na oku, čo umožňuje neobmedzené periférne videnie. Dovoľujú vykonávať celý rad aktivít, bez toho aby ste sa museli obávať o poškodenie, zničenie ako je tomu u okuliarov. Vďaka ponuke rôznych typov kontaktných šošoviek si ich môžete prispôsobiť presne podľa Vášho životného štýlu. Farebné varianty zmenia farbu očí, čím dodajú Vášmu vzhľadu novú iskru.

Medzi výhody nosenia okuliarov môžeme uviesť menšiu potrebu pamätať na údržbu a hygienu šošoviek, pretože sa nedotýkate očí priamo. Nehrozí teda také riziko infekcií ako je tomu u šošoviek. V závislosti na tom, ako často si potrpíte meniť rámy za nové modely alebo ako často sa môže stať, že ich stratíte alebo poškodíte. Dlhodobo väčšinou okuliare vychádzajú finančne lacnejšie. Pri výbere skiel do okuliarov si možno tiež zvoliť tzv. fotochromné šošovky, ktoré pri pôsobení slnečného svetla stmavnú a tým tak chráni oči pred UV žiarením.

 

Porovnanie výhod a nevýhod medzi kontaktnými šošovkami a okuliarmi

 

Výhody kontaktných šošoviek

 
 • Prispôsobí sa zakriveniu oka, ponúkajú širšie zorné pole, spôsobujú menšie skreslenie a neprekážajú vo videní toľko ako okuliare.
 • Neprekážajú pri športových a ďalších aktivitách.
 • Vďaka nenápadnosti nemusíte myslieť na to, či sa hodí k Vášmu oblečeniu.
 • V chladnom počasí sa nezahmlievajú.
 • Môžete experimentovať s farebnými či extravagantnými šošovkami.
 

Nevýhody kontaktných šošoviek

 
 • Niektorí používatelia môžu mať problémy s aplikáciou šošoviek do očí, ale s praxou by sa táto možná obtiaž mala odstrániť.
 • Pri nasadzovaní a vyberaní je vždy nutné dbať na riadnu hygienu rúk a v prípade šošoviek na opakované použitie je potrebné šošovky riadne čistiť a udržiavať, aby sa zabránilo preneseniu infekcií.
 • Menši prístup kyslíka k oku môže spôsobiť alebo zhoršiť syndróm suchého oka.
 • V bežných šošovkách by sa nemalo spať, pretože po prebudení môžu byť oči suché a podráždené. Tomu sa však dá predísť obstaraním si špeciálnych šošoviek pre nepretržité nosenie.
 

Výhody okuliarov

 
 • Nevyžadujú dotýkať sa očí, čo znižuje možné podráždenie alebo vznik infekcie.
 • Pre osoby trpiace syndrómom suchého oka sú vhodnejšie ako šošovky.
 • Čiastočne chráni pred prachom, nečistotami z okolia či pred vetrom.
 • Pomocou módnych rámčekov môžete podčiarknuť svoj štýl a osobnosť.
 • Sú všeobecne lacnejšie ako kontaktné šošovky, to za predpokladu, že nedochádza k ich častému poškodeniu či strate.
 

Nevýhody okuliarov

 
 • Čiastočne skresľujú periférne videnie a zakrývajú zorné pole.
 • Nedovoľujú slobodne vykonávať všetky aktivity bez strachu, že dôjde k poškodeniu.
 • Zahmlievanie sa v chladnejšom počasí.
 • Nie každému užívateľovi sa nosenie okuliarov pozdáva z estetického hľadiska.
 • Tlak na nos a za ušami môže byť nepohodlný, prípadne môže viesť k bolestiam hlavy.
 

Ako sa teda rozhodnúť?

 

Vďaka pokroku v technológii môže dnes nosiť kontaktné šošovky takmer každý. Pri správnej starostlivosti a dodržiavanie hygieny sú veľmi bezpečné. Stačí si zvoliť ten správny typ, zodpovedajúci vášmu životnému štýlu. Okuliare potom môžu slúžiť ako doplnkový prvok, keď chcete dať svojim očiam oddýchnuť či v čase choroby, kedy ležíte doma v posteli. Alebo naopak, môžu byť okuliare primárnou formou korekcie zraku a ako doplnok môžu slúžiť jednorazové, jednodenné kontaktné šošovky, vhodné pre šport a ďalšie občasné aktivity. S výberom Vám určite ochotne poradí očný špecialista, ktorý zhodnotí nielen celkové zdravie očí, ale poskytne odporúčania aj vzhľadom k životnému štýlu pacienta. O okuliaroch si najskôr každý urobí svoju predstavu a tou najdôležitejšou otázkou, v prípade že dáte okuliarom prednosť, bude, ktorý typ rámu si vybrať, aby Vám to pristalo.

U kontaktných šošoviek nie je výber tak priamočiary. Okrem farebných šošoviek vyzerajú všetky druhy takmer na nerozoznanie, a preto nebude správny výber závisieť toľko na vzhľade, ako skôr na vlastnostiach jednotlivých typov. S optimálnym výberom Vám pomôže oftalmológ či optometrista. Hneď ako vhodne zvolené šošovky začnete používať, ich benefity si určite obľúbite. Dovoľte nám aspoň v stručnosti uviesť typy kontaktných šošoviek a ich charakteristiku.

 

Podľa dĺžky nosenie rozlišujeme tieto typy kontaktných šošoviek:

 
 • JEDNODŇOVÉ - Určené pre pohodlné, jednodňové nosenie. U týchto šošoviek odpadá nutnosť dôkladnej každodennej starostlivosti, pretože užívateľ ich na konci dňa jednoducho vyhodí. Sú ideálnou voľbou pre zaneprázdnených užívateľov.
 • NA OPAKOVANÉ POUŽITIE - Môžu byť určené pre dvojtýždňové či mesačné nosenie. Existujú dokonca aj ročné kontaktné šošovky. U týchto šošoviek je potrebné sa o ne dôkladne starať, po vybratí ich očistiť a na noc uložiť do špeciálneho puzdra s dezinfekčným roztokom. Tento typ býva lacnejší v porovnaní s jednodňovými šošovkami.
 • NA PREDĹŽENÉ NOSENIE - Umožňujú nepretržité nosenie po dobu niekoľkých dní až týždňov. Môžete ich teda ponechať v očiach aj cez noc a dopriať si tak perfektný zrak hneď pri prebudení alebo i dlho do noci. Vzhľadom k určitým rizikám tohto typu šošoviek je však vždy nutné ich používanie konzultovať s odborníkom.
 

Podľa špecifických chýb zraku, ktoré kontaktné šošovky pomáhajú korigovať rozlišujeme:

 
 • TORICKÉ - Sú špeciálnym typom určeným pre osoby s astigmatizmom, prípadne kombináciou astigmatizmu s krátko- alebo ďalekozrakosťou. Či pacient potrebuje práve torický typ šošoviek vyplynie z vyšetrenie u očného špecialistu.
 • MULTIFOKÁLNE - Predpisujú sa ľuďom trpiacim tzv. presbyopiou čiže poruchou zaostrovania. Konštrukcia šošoviek strieda kruhovej zóny upravujúce videnie na blízko a na normálnu vzdialenosť, prípadne na diaľku. Tým, ktorí musia používať dvoje okuliare (na blízko a na diaľku) umožní multifokálne šošovky prirodzený prechod a opätovné ostré videnie na všetky vzdialenosti.
 

Výber ideálnej optickej pomôcky pre korekciu refrakčných chýb je individuálnou záležitosťou. S príchodom a modernizáciou kontaktných šošoviek a tiež so zmenami v životnom štýle si stále viac ľudí volí práve šošovky ako pohodlnú variantu, umožňujúci vykonávať takmer všetky činnosti tak, ako keby žiadnu vadu zraku vlastne ani nemali. Na druhej strane prinášajú dizajnéri nové, nevšedné modely okuliarov, ktoré podčiarkujú jedinečnosť ich užívateľov, takže okuliare slúži okrem svojho primárneho účelu zároveň ako štýlový doplnok.

Či už sa rozhodnete pre okuliare, pre kontaktné šošovky alebo pre kombináciu, dôležité je, aby ste znovu ostro a čisto videli.

 

Spracovanie článku:

 

Článok je založený na vedeckých publikáciách a je neoddeliteľnou súčasťou príručky o kontaktných šošovkách a poruchách zraku.
Realizácia - tím optometristov Kontakto.sk

zdroj informácií:

Share: