Ako často by sa mali vymieňať kontaktné šošovky?

vymieňať kontaktné šošovky

Kontaktné šošovky predstavujú úžasnú pomôcku pre korekciu chýb zraku. Užívateľ vďaka nim vidí ostro a jasne, takže sa nie je čomu diviť, že by ich najradšej nosil stále a z očí ani nevyberal. Bohužiaľ to až na špecifické výnimky, ktoré predstavujú šošovky s predĺženým režimom, nie je možné. Dodržiavanie stanoveného harmonogramu nosenia, vyberania a vymieňania šošoviek je veľmi dôležité pre uchovanie si zdravých očí.

Porušovanie pokynov nepretržitým nosením alebo užívaním rovnakých šošoviek po dlhšiu dobu, než je predpísané, znamená pre oči výrazné riziko. Nadmerné používanie môže viesť k pocitu nepohodlia, podráždeniu a v najhorších prípadoch aj k vážnej infekcii či trvalému poškodeniu zraku. Pri mnohohodinovom nosení môže v dôsledku vysychania šošoviek dôjsť k ich poškodeniu, a preto je nutné pár predčasne vymeniť, čo sa môže predražiť.

 

Ako často je potrebné meniť kontaktné šošovky záleží na type, ktorý používate:

 
 • Denné jednorazové šošovky

  Tieto šošovky sú určené na nosenie iba po dobu jedného dňa, prípadne po dobu trvania aktivity, na ktorú ste sa ich rozhodli nasadiť. Zakaždým vkladáte čerstvý pár, ktorý na konci dňa vyberiete a vyhodíte, takže si nemusíte pamätať, koľko dní vám už šošovky slúžia. Výhodou je, že nie je nutné šošovky čistiť a ukladať na noc do puzdra. Nemusíte si teda ani obstarávať a na cesty voziť roztoky na šošovky.

 • Týždenné či dvojtýždňové šošovky

  Majú dlhšiu dobu opotrebenia ako jednorazové denné šošovky. Na noc je nutné ich vyberať, ošetriť roztokom a uložiť do puzdra. Po jednom alebo dvoch týždňoch je potom zlikvidujete a otvoríte si novú sadu. U týždenných by malo byť ľahké si zapamätať, kedy je čas na výmenu. Jednoducho si stanovte určitý deň v týždni, napríklad každú nedeľu alebo pondelok, keď otvoríte nové balenie a staré vyhodíte do koša.

 • Mesačné kontaktné šošovky

  Tento typ šošoviek ponúka ešte dlhšiu dobu opotrebenia. Tiež si vyžadujú pravidelnú dennú starostlivosť a ukladanie na noc do puzdra. Vymieňajú sa každých 30 dní. Ideálnym dňom na výmenu za nový pár sa javí prvý deň v mesiaci, ale môže to byť prakticky ktorýkoľvek dátum, ak dodržiavate pravidelné obmieňanie.

 • Šošovky s predĺženým režimom

  Niektoré kontaktné šošovky majú schválené, že v nich ich užívateľ môže spať aj cez noc. Povolená dĺžka nepretržitého nosenia sa pohybuje od jedného dňa a noci až po 30 dní a nocí. Na konci stanoveného obdobia je nutné šošovky vymeniť za nový set. U šošoviek pre dlhšie než jednodňové nosenie sa odporúča nechať oči vždy aspoň jeden deň a noc odpočinúť bez šošoviek. Vhodnosť pre pacienta musí odsúhlasiť očný špecialista, pretože predstavujú trochu zvýšené nároky na oči. Tento typ je vhodný napríklad pre pracovníkov bezpečnostných a záchranných zborov, ktorí bývajú v pohotovosti aj cez noc, s možnosťou odpočinku medzi zásahmi.

 

Čo je ešte dobré vedieť o výmene kontaktných šošoviek?

 

Chápeme, že z času na čas sa môže stať, že v šošovkách zaspíte, ale rozhodne by to nemalo byť pravidlom. Prekročenie stanovenej doby nosenia môže spôsobiť hypoxii rohovky, vedúcu k vredom na rohovke a v krajnom prípade k oslepnutiu.

Plán výmeny je nutné dodržiavať aj v prípade, že kontaktné šošovky nenosíte každý deň. Akonáhle totiž vyberiete šošovky prvýkrát zo sterilného balenia, začnú sa rozkladať bez ohľadu na to, koľkokrát ich za určité obdobie použijete. Občas sa môže stať, že už pár dní pred koncom doby použiteľnosti pociťujete mierne podráždenie či predčasné vysychanie ku koncu dňa, alebo v priebehu užívania dôjde k natrhnutiu či poškriabaniu šošovky. V takejto situácii starý pár pokojne vymeňte ešte pred vypršaním termínu.

Ak hrozí, že si nebudete pamätať, kedy ste začali používať novú sadu, odporúčame si to poznamenať v kalendári či diári a nastaviť si upomienku na deň, kedy by ste mali starú sadu nahradiť novou. Vymieňať treba nielen šošovky, ale aj roztok. Každý deň nalejte do puzdra celú čerstvú dávku, určite iba nedolievajte, čo zostalo z predchádzajúceho dňa. Samotné puzdro sa odporúča vymieňať každé tri mesiace.

Rady a tipy, ako sa správne starať o kontaktné šošovky, si môžete prečítať v ďalšom zo článkov v našom sprievodcovi.

 

Spracovanie článku:

 

Článok je založený na vedeckých publikáciách a je neoddeliteľnou súčasťou príručky o kontaktných šošovkách a poruchách zraku.
Realizácia - tím optometristov Kontakto.sk

zdroj informácií:

Share: