Výber kontaktných šošoviek podľa okuliarov

výber kontaktných šošoviek

Nosíte okuliare a radi by ste začali nosiť tiež šošovky, pretože ste sa dozvedeli o celom rade ich výhod? (O výhodách kontaktných šošoviek si môžete prečítať v našom článku Kontaktné šošovky verzus okuliare). Navštívili ste očného špecialistu, na základe vyšetrenia a konzultácie si budete kupovať nové okuliare a tiež kontaktné šošovky a nerozumiete, prečo ste dostali dva rôzne predpisy?

Okuliare aj kontaktné šošovky slúžia ku náprave refrakčných chýb zraku. Ich špecifikácie sa však u každého jedného pacienta líšia. Dôvodom je umiestnenie v rozdielnej vzdialenosti od očí. Kontaktné šošovky sa prikladajú priamo na povrch rohovky a svetelné lúče sa tak odrážajú od sietnice inak, než je tomu u okuliarov, ktorých šošovka sa nachádza zhruba 12 až 14 milimetrov pred očami. Preto musí oftalmológ či optometrista vystaviť dva odlišné predpisy, špecifikujúce dioptrie a ďalšie parametre.

 

Je možno vybrať kontaktné šošovky na základe okuliarov?

 

Odpoveď je áno aj nie. Existuje vzorec, pomocou ktorého možno prepočítať a odhadnúť aké silné dioptrie budú mať Vaše kontaktné šošovky na základe dioptrií Vašich okuliarov.
 

фsk = фok / 1 - d × фok

фsk - sila kontaktných šošoviek

фok - sila šošoviek okuliarov

d - vzdialenosť šošoviek okuliarov od očí v metroch


Rozdiely v sile kontaktných šošoviek a okuliarov sú podstatne predovšetkým u dioptrií o sile nad 3,25. Pod touto hodnotou sú obe pomôcky rovnako silné. Čím silnejšie okuliare potrebujete, tým väčší je rozdiel oproti sile kontaktných šošoviek. Dôležité je tiež spomenúť rozdielnu závislosť u krátkozrakosti a ďalekozrakosti. U krátkozrakosti by mala byť kontaktná šošovka slabšia ako šošovka okuliarov, u ďalekozrakosti je to naopak (kontaktná šošovka by mala byť silnejšia ako šošovka okuliarov).

Nikdy by ste si však nemali sami počítať silu dioptrií kontaktných šošoviek na základe predpisu Vašich okuliarov a následne sa pokúšať objednať si šošovky z online eshopu. Mohli by ste si totiž zaobstarať nesprávne šošovky, ktoré by Vašim očiam skôr ublížili. Vždy sa obráťte na odborníka. Pri určovaní presnej špecifikácie kontaktných šošoviek vykonáva totiž očný špecialista ešte ďalšie vyšetrenia. Tie jednak potvrdia vhodnosť Vašich očí pre nosenie kontaktných šošoviek a tiež spresní parametre, ktoré je nutné u predpisu pre šošovky uviesť navyše v porovnaní s okuliarmi. Ide o nasledujúce údaje:

  • Základná krivka rohovky - Určuje zakrivenie zadnej plochy šošovky, ktorá musí na oko pohodlne padnúť. Nemala by byť príliš voľná ani tesná.
  • Priemer šošovky - Udáva celkovú veľkosť šošovky. Má tiež vplyv na správne prispôsobenie šošovky oku.
  • Značka a materiál - Špecialista vyberie značku šošoviek a ich materiál na základe informácií zistených pri konzultácii s pacientom o jeho individuálnych potrebách.
 

Vplyv astigmatizmu na kontaktné šošovky

 

Správna voľba kontaktných šošoviek sa stáva ešte komplexnejšou u osôb s astigmatizmom. Zatiaľ čo u sférických šošoviek je prevod medzi dioptriami okuliarov a kontaktných šošoviek relatívne jednoduchý, u šošoviek pre astigmatizmus je značne zložitejši.

U astigmatizmu pod 0,75 valcovitých dioptrií sa predpisujú bežné sférické šošovky za použitia sférického ekvivalentného princípu. Väčší astigmatizmus musí byť korigovaný tórickými kontaktnými šošovkami, vyrábanými v rozsahu valcov -0,75 až -2,25 (odstupňovanie po 0,5). Obmedzenia sa nachádzajú aj v dostupnosti os, odstupňovaných po 10° v rozmedzí 10° až 180°. U jednodenných šošoviek je potom tento rozsah ešte obmedzenejši, najmä u šikmých os (30°, 40°, 50° a 130°, 140°, 150°). U komplikovanejších vád, môže byť potrebné vybrať konkrétnu značku kontaktných šošoviek a zadať výrobu na zákazku.

 

Zverte výber kontaktných šošoviek odborníkovi

 

Očný špecialisti majú k dispozícii špeciálne prevodné tabuľky, pomocou ktorých môžu vykonať rýchlu konverziu sily šošoviek okuliarov na silu kontaktných šošoviek. Vo veľkej väčšine prípadov sa však vykonávajú vyšetrenia a očné testy, ktoré pomôžu presne stanoviť všetky potrebné parametre pre správny výber kontaktných šošoviek. Jedine tak sa môžete spoľahnúť, že predpísané šošovky presne padnú a zaručia opätovné ostré videnie.

 

Spracovanie článku:

 

Článok je založený na vedeckých publikáciách a je neoddeliteľnou súčasťou príručky o kontaktných šošovkách a poruchách zraku.
Realizácia - tím optometristov Kontakto.sk

zdroj informácií:

Share: