Typy kontaktných šošoviek a ako si správne vybrať

typy kontaktných šošoviek

Rozhodli ste sa, že je na čase uložiť okuliare do puzdra a vyskúšať benefity kontaktných šošoviek? Nechcete okuliare odložiť úplne, ale hľadáte vhodnú alternatívu, ktorá Vám umožní aktívne vykonávať najrôznejšie aktivity bez obmedzenia? Potom Vás najskôr bude zaujímať, aké sú na trhu dostupné kontaktné šošovky. Hoci na prvý pohľad vyzerajú takmer všetky rovnako (s výnimkou farebných šošoviek), v skutočnosti medzi nimi existujú rozdiely. Bližšie zoznámenie sa s charakterom jednotlivých kontaktných šošoviek Vám môže pomôcť pri výbere tých najoptimálnejších pre Vaše potreby.

Kým sa teda vyberiete k očnému špecialistovi pre predpis, prečítajte si niektoré základné informácie o dostupných typoch kontaktných šošoviek. Kontaktné šošovky delíme do troch skupín:

 

Mäkké kontaktné šošovky

 

V dnešnej dobe sú najrozšírenejším typom kontaktných šošoviek. Ich obľúbenosť je daná predovšetkým pohodlným nosením, vynikajúcou priľnavosťou k očiam, extrémnou priedušnosťou a hydratáciou, ktorú dodávajú očiam po dlhé hodiny nosenia. Vďaka moderným silikón-hydrogélovým materiálom a inovatívnym technológiám sú mäkké kontaktné šošovky vhodné pre širokú škálu užívateľov.

Mäkké šošovky slúžia k náprave nasledujúcich refrakčných chýb zraku:

 • Krátkozrakosť (myopia) - Osoba vidí rozmazane vzdialené objekty. Kontaktné šošovky pre túto vadu sú na predpise označené znamienkom mínus.
 • Ďalekozrakosť (hyperopia) - Človek s touto vadou nevidí ostro objekty umiestnené v blízkej vzdialenosti. Šošovky korigujúce hyperopiu majú na predpisu znamienko plus.
 • Astigmatizmus - Rozmazané videnie je u tejto vady spôsobené nerovnomerným zakrivením oka. Kontaktné šošovky pre nápravu astigmatizmu sú nazývané torické.
 • Presbyopie - Táto refrakčná chyba sa vyskytuje prevažne u starších osôb nad 40 rokov. V dôsledku starnutia očí dochádza k znižovaniu schopnosti rýchlo zaostrovať na blízko. Šošovky majú označenie multifokálne či bifokálne.

V závislosti na potrebách a životnom štýle si možno zvoliť medzi mäkkými kontaktnými šošovkami s rôznou dobou nosenia. Existujú nasledujúce varianty:

 • JEDNODENNÉ ŠOŠOVKY
  Denné jednorazové kontaktné šošovky slúži na jednorazové nosenie, na konci dňa sa vyhadzujú. Nevyžadujú špeciálnu starostlivosť, ani ukladanie do roztoku, ako je to u šošoviek pre opakované použitie. Užívateľ si nemusí kupovať roztok, postačia očné kvapky pre prípad, že po dlhých hodinách nosenia začína ku koncu dňa pociťovať mierne vysychanie.
  Tieto šošovky sú ideálne pre:
  • Vyťažené osoby alebo tých, ktorí nechcú venovať čas starostlivosti a údržbe šošoviek.
  • Občasné nosenie, napríklad pri športe či do spoločnosti.
  • Pacientov trpiaci alergiami - Počas krátkeho, jednorázového nosenie je menšia pravdepodobnosť usadenie alergénov na povrchu šošoviek.
 • DVOJTÝŽDENNÉ ŠOŠOVKY
  Ako z názvu vyplýva tieto šošovky sú určené na nosenie počas dvoch týždňov, pričom sa vždy na konci každého dňa z očí vyberú, očistia a uložia do malého kontajnera s roztokom. O tom, ako správne šošovky ošetrovať a ktorý roztok zvoliť, Vás bude informovať ošetrujúci očný špecialista.
  Dvojtýždňové kontaktné šošovky sú vhodné pre:
  • Začínajúcich užívateľov - Často sa odporúčajú pre mladistvých, ktorí si chcú užívať výhody, ktoré šošovky prinášajú, a zároveň im nemusí venovať takú starostlivosť, ako je tomu u mesačných šošoviek.
  • Osoby trpiace syndrómom suchého oka, ktorým nevyhovujú mesačné kontaktné šošovky.
  • Užívateľov, ktorí chcú znížiť priemerné náklady v porovnaní s jednodňovými šošovkami.
 • MESAČNÉ ŠOŠOVKY
  Mesačné kontaktné šošovky sa podobne ako dvojtýždňové šošovky nosí opakovane každý deň. Na konci mesiaca ich užívateľ vymení za nový pár. Po vybratí z očí na konci dňa je veľmi dôležité šošovky riadne ošetriť, očistiť a cez noc uložiť do roztoku.
  Mesačné šošovky predstavujú optimálne riešenie pre:
  • Užívateľov, ktorí chcú nosiť šošovky päť alebo viac dní v týždni
  • Osoby, ktoré zohľadňujú aj finančnú stránku užívania kontaktných šošoviek. Šošovky na mesiac sú cenovo oveľa dostupnejšie oproti jednorazovým denným šošovkám, čo sa týka priemernej ceny na deň nosenie.
 • ROČNÉ ŠOŠOVKY
  Patria medzi cenovo najvýhodnejšie typy kontaktných šošoviek. Ich nevýhodou však môže byť zvýšená nutnosť dlhodobej, dôkladnej starostlivosti. Pri každodennom opakovanom nosení počas celého roka je totiž pravdepodobnosť zanesenia a usadenia nepríjemných baktérií väčšie, ako u ostatných typov. Aby si užívateľ mohol plne užiť cenové výhody, treba na čistenie a údržbu používať kvalitné dezinfekčné roztoky, ktoré sa pravidelne musia meniť.
  Ročné šošovky ocenia:
  • Ľudia, pre ktorých nie je výrazný problém dodržiavať dôkladnú starostlivosť o šošovky.
  • Tí, ktorí si chcú užívať výhody nosenia kontaktných šošoviek, ale finančný aspekt je pre nich tiež dôležitý.
 • ŠOŠOVKY S PREDĹŽENÝM REŽIMOM
  Tieto špeciálne šošovky umožňujú nepretržité nosenie niekoľko dní či týždňov bez nutnosti šošovky na noc vyberať z očí. Sú vyrábané z najmodernejších silikón-hydrogélových materiálov, až päťkrát s vyššou priepustnosťou kyslíka. Avšak existujú určité riziká pri ich nosení, vždy sa odporúča konzultovať ich použitie s odborníkom.
  Kontaktné šošovky s predĺženým režimom môžu byť dobrým riešením pre:
  • Veľmi zaneprázdnené osoby s nabitým pracovným i súkromným životom.
  • Každého, kto nechce príliš veľa času venovať starostlivosti o šošovky.

GPL - Vzduch prepúšťajúce kontaktné šošovky

 

Tento druh šošoviek je alternatívou mäkkých kontaktných šošoviek, ktorých je predchodcom. Občas používané označenie "tvrdé kontaktné šošovky" môže byť zavádzajúce a odradiť od ich užívania. Hoci GPL neobsahujú vodu, aj tak poskytujú vysokú úroveň komfortu.

Od uvedenia mäkkých šošoviek na trh ich užívaní výrazne kleslo. Pre určitých pacientov však stále prinášajú dôležité výhody, alebo sú dokonca jediným možným riešením. Možno ich totiž vyrábať na zákazku aj pre osoby s predpisom, ktorý nemožno ľahko pokryť z ponuky mäkkých šošoviek. Ich výhodou je aj vyššia odolnosť a teda možnosť nosenie po dlhšiu dobu. Aj pri dennom nosení môžu vydržať šesť až dvanásť mesiacov.

Tvrdé priepustné šošovky môžu byť riešením pre:

 • Pacientov s astigmatizmom, pretože majú tuhšiu štruktúru.
 • Osoby s očnými chybami, ktoré vedú k neštandardne nepravidelnému tvaru očí.
 

Farebné kontaktné šošovky

 

Jedná sa o denné alebo mesačné mäkké, kozmetické kontaktné šošovky, ktoré menia farbu očnej dúhovky. K dostaniu sú v širokej palete farieb a odtieňov, čo ponúka záujemcom o ich nosení možnosť experimentovať so vzhľadom svojich očí.

Kozmetické šošovky môžu používať ľudia trpiaci krátkozrakosťou či ďalekozrakosťou. Pre komplikovanejšie vady, ako je astigmatizmus či presbyopia, sú ponúkané rady farebných šošoviek oveľa obmedzenejšie. Farebné šošovky môžu nosiť aj osoby bez refrakčných chýb. Pokiaľ je Váš zrak v poriadku, zvolíte si hodnotu predpisu 0.00. Ani Vy však nezabúdajte dodržiavať zásady hygieny pri manipulácii so šošovkami.

 

Spracovanie článku:

 

Článok je založený na vedeckých publikáciách a je neoddeliteľnou súčasťou príručky o kontaktných šošovkách a poruchách zraku.
Realizácia - tím optometristov Kontakto.sk

zdroj informácií:

Share: