Kontaktné šošovky pre korekciu krátkozrakosti

šošovky pre korekciu krátkozrakosti

Myopia, čiže krátkozrakosť, je najčastejšou refrakčnou očnou chorobou, ktorá sa v posledných rokoch čoraz viac vyskytuje nielen u dospelých, ale hlavne u detí a mladistvých.

 

Príčiny krátkozrakosti

 

Ku krátkozrakosti dochádza z dôvodu nesprávneho tvaru očnej buľvy, ktorá je príliš pretiahnutá spredu dozadu vzhľadom k zaostrovacej sile rohovky a šošovky, alebo tiež pretože rohovka či šošovka (prípadne obe tieto časti oka) sú príliš silné alebo príliš zakrivené po celej dĺžke buľvy. V dôsledku toho dopadajú svetelné lúče pred sietnicu miesto priamo na jej povrch. Vzdialené objekty sa tak javia rozmazane. To môže spôsobovať problémy pri rade aktivít ako je rozoznávanie tvárí, predmetov či nápisov na diaľku, pri športe, pri šoférovaní a podobne. Zvýšené riziko výskytu tejto poruchy majú deti, ktorých jeden alebo obaja rodičia sú tiež krátkozrakí.

Táto refrakčná chyba zraku sa môže začať prejavovať v akomkoľvek veku. Jej počiatočné príznaky sa zvyčajne vyskytnú v detstve či ranom dospievajúcom veku, ale aj neskoršie začiatky sú možné. K zhoršovaniu stavu môže prispieť časté namáhanie očí pred obrazovkou počítača, televízie či telefónu alebo tabletu, ale aj časté, dlhé zaostrovanie pri čítaní. Ako prevencia sa deťom odporúča trávenie času hrami vonku v prirodzene osvetlenom prostredí.

 

Spôsoby korekcie krátkozrakosti

 

Myopiu možno napraviť nosením okuliarov, kontaktných šošoviek alebo za určitých splnených podmienok tiež refrakčnou operáciou. O najvhodnejšom spôsobe vyrovnania vady sa poraďte s očným špecialistom, ktorý vykoná potrebné očné testy a vystaví predpis pre okuliare či kontaktné šošovky.

Kontaktné šošovky či šošovky okuliarov sú tvarované tak, aby zaistili optimálny dopad svetla na sietnicu a tým tak umožnili správne zaostrovanie a jasné videnie vzdialených objektov. Nosenie korekčných pomôcok môže byť potrebné po celý čas bdelosti alebo iba vo špecifických prípadoch (napr. riadenie vozidla, sledovanie filmu v kine atď.), v závislosti na miere krátkozrakosti.

 

Korekcia krátkozrakosti pomocou kontaktných šošoviek

 

Kontaktné šošovky zlepšujúce myopické videnie fungujú tak, že ľahko ohýbajú svetelné lúče smerom von, aby ich bolo možné zaostriť o niečo ďalej až priamo na sietnici.

Sila dioptrií je špecifikovaná číslom so znamienkom mínus (-) na vystavenom predpisu. Čím silnejšie je Vaša očná vada, tým vyššie je číslo za mínusom. Je celkom bežné, že každé oko môže vyžadovať odlišnú úroveň korekcie, a predpisy pre pravé a ľavé oko sa teda líšia.

 

Základný prehľad kontaktných šošoviek pre krátkozrakosť

 

Na trhu existuje veľmi široká ponuka kontaktných šošoviek. S voľbou tých najoptimálnejších Vám najlepšie poradí očný špecialista. K dostaniu sú šošovky od celej rady špičkových výrobcov, ako napríklad ACUVUE®, PureVision, Biofinity a ďalších.

Podľa dĺžky použitia rozlišujeme:

V prípade, že sú Vaše oči postihnuté vysokým stupňom krátkozrakosti, môže sa stať, že niektoré z ponúkaných šošoviek nie sú k dostaniu v potrebnom rozsahu dioptrií. Potom je Váš výber čiastočne obmedzený. Na pacientov s vysokými dioptriami nezabúda vo svojom sortimente firma CooperVision. Až do stupňa -20,00 dioptrií vyrábajú napríklad ročné kontaktné šošovky AquaView Monthly, ktoré nájdete aj v sortimente eshopu Kontakto.sk.

 

Spracovanie článku:

 

Článok je založený na vedeckých publikáciách a je neoddeliteľnou súčasťou príručky o kontaktných šošovkách a poruchách zraku.
Realizácia - tím optometristov Kontakto.sk

zdroj informácií:

Share: